Projekty

Projekt domu? Który wybrać

Są u nas projekty, które kosztują 2000 zł za metr kwadratowy, są też takie z ceną około 1800 czy nawet 4000 zł za 1 metr. Czym tu się kierować przy wyborze projektu? Chciałbym Państwu pomóc.

Zacznijmy od podstawy: dom parterowy czy piętrowy? Należy pamiętać, że parterowy będzie zawsze nieco droższy, gdyż to co w piętrowym jest na górze (poddasze) trzeba postawić na gruncie i zapewnić dla tej powierzchni fundament oraz pokrycie dachowe. Działka musi być szersza, aby szeroki od frontu dom mógł na niej się zmieścić. To minusy. Osobiście mieszkam w domu parterowym o dość sporej powierzchni i chwalę sobie to, że jest on nieco bardziej rodzinny, tzn. nie ma w nim za bardzo możliwości „zaszycia się” gdzieś na górze, tak że nikt z domowników nie wie, że dziecko jest w domu. Na parterze wszyscy prędzej czy później „szurają się ” 🙂 o siebie, mają łatwy dostęp do siebie nawzajem i dlatego twierdzę, że taki dom jest bardziej rodzinny.

Następny wybór, to ilość pokoi. Dobrze jest pamiętać, że nasze dzieci prędzej czy później od nas się wyprowadzą. Co wtedy zrobimy z pustymi pokojami?  Od nadmiaru głowa nie boli, ale ręce i plecy mogą zaboleć gdy przyjdzie nam je sprzątać. Kieszeń zaboli gdy będzie trzeba je zimą ogrzać. Co tu robić? Sprzedać dom na starość i kupić inny? Czy nie budować zbyt wielkiego domu (90 – 120m2) tak abyśmy mogli go „ogarnąć” samemu – zlikwidować ścianki działowe, powiększyć pokoje itp.

Kolejna sprawa to kształt domu. Słyszeliście Państwo o domach pasywnych lub energooszczędnych? W nich nie tylko ściana , czy kotłownia się liczy ale również bryła budynku. Jeśli komuś z Was leży na sercu koszt utrzymania takiego domu, to proszę zwróćcie uwagę na to, aby kształt domu był prosty (kwadrat, prostokąt, dach bez kukułek itp.) i okna nie za duże – chyba że zainwestujemy w nie grube pieniądze. Trochę smutny jest taki dom bez kukułek, wykuszy, tarasów i wszystkich tych załamań linii prostej. Prawda, ale pisząc to wszystko chcę zwrócić Wam uwagę, aby z tym nie przesadzać, bo dom raz wybudowany, ciężko później zmieniać, a płacić większe rachunki za jego ogrzewanie chyba nikt nie chce.

Następna rzecz, to podpiwniczenie oraz garaż. Są to tematy często podejmowane przez naszych klientów, a więc o nich piszę. Podpiwniczenie się nie opłaca, średnio kosztuje ono około 3/4 naziemnej kondygnacji, np. parteru. Jeśli dom kosztuje np. 200, to parter 100, a więc podpiwniczenie 75 – to sporo. Dla zdecydowanych na takie rozwiązanie, nie widzimy większego problemu, aby wykonać podpiwniczenie. Do samochodów mamy często bardzo osobisty stosunek i chcemy dla nich jak najlepiej bo na swój sposób dobrze nam w nich, ratują nas i strzegą w drogowej dżungli :). Pomimo tego, że na naszej stronie widzicie Państwo projekt bez garażu, to proszę się nie zrażać, zapewne istnieje ten sam projekt w innej opcji, już z garażem, a jeśli NIE, doprojektujemy.

Na naszej stronie jest ponad 200 projektów, w naszej bazie (tylko dla nas widocznej) drugie tyle. Jeśli znajdziecie Państwo jakiś projekt w internecie, którego u nas nie ma – możemy go wycenić, i tak kolejny projekt i kolejny. Przy czwartym już projekcie powiemy Państwu 150zł – dlaczego? Bo każda wycena nas kosztuje, 3 możemy wykonać darmowo, licząc na współpracę. Szukając domów, nie szukajcie Państwo takich, które są w konstrukcji szkieletowej. Zmiana konstrukcji budynku jest nieistotną zmianą – oczywiście musi być ona wykonana zgodnie z prawem budowlanym :). Każdy projekt, który jest „w betonie” wybudujemy w konstrukcji szkieletowej czy w pustaku styropianowym. Możecie nam wskazać projekt w betonie, my go wycenimy w jednej z wyżej wymienionych konstrukcji (szkielet lub pustak styropianowy).

Najnowsze projekty